Перейти до вмісту

Коли настане найкращий час на інвестиції в Україні? (UA/EN)

«Коли настане найкращий час на інвестиції в Україні?» Приводячи нижченаведені приклади, я відповідаю, що в деяких галузях можливо вже й трохи запізно думати про зайняття лідерських позицій, – Роман Матис.

За останні кілька місяців я взяв участь у шести закордонних заходах економічного характеру. Де був в ролі модератора або спікера панелей щодо перспектив української економіки, відбудови України та інвестиції в Україні.

Кожного разу аудиторія заходів ділилася на три основні групи:

     

      1. Ті які розуміють перспективи, що відкриваються в Україні вже сьогодні. Вони потребують уточнення власних прогнозів для прийняття рішення про вхід на ринок України;

      1. Ті які розуміють перспективи, що відкриваються в Україні вже сьогодні, але бояться війни. Вони шукають підтримки своїх страхів переконуючи себе, що « я буду першим, як тільки війна закінчиться»;

      1. І ті які розуміють перспективи, що відкриваються в Україні вже сьогодні. Вони знаходяться на стадії інвестування чи активної підготовки до інвестування.

    Були ще звісно і ті, хто скептичний щодо перспектив інвестування в Україні. Але їх настільки мало, що не випадають за рамки похибки. Тому навіть немає змісту брати їх до уваги.

    Розуміння перспектив, які відкриваються в Україні, звісно не звільняє від необхідності ведення діалогу щодо створення відповідних до ситуації умов для стимулювання інвестування в Україну. Мова і про страхування воєнних ризиків, стимулювання шляхом створення спеціальних, конкурентніших умов та правил для ведення бізнесу саме в Україні тощо.

    І ці діалоги розпочаті та тривають, або будуть розпочаті за допомогою лобістських інструментів. Тому ті хто не хочуть втратити шанс, вибирають почати роботу вже. Принаймні організаційну та підготовчу, яка теж потребує часу.

    Крім того, моє гасло «Україна – це новий Китай», яке я вперше озвучив в червні 2018 під час World manufacturing Convention в Китаї, набирає ще більшої ваги через поведінку КНР в контексті війни в Україні. Європейським ринкам ще більше стають очевидними переваги в релокації виробничих потужностей з Китаю ближче до ринків збуту. І це не лише вигода в зменшенні логістичного плеча та вартості доставки в ціні продукту, але і певні безпекові гарантії в довшій часовій перспективі. Тоді, коли світовому бізнесу доведеться займати певну геополітичну позицію в результаті поведінки Китаю.

    Буде це підтримка надана росії чи спроба захопити її частину, це вже не так суттєво. Вибір «залишатися на китайському ринку чи іти?» доведеться робити. І створення нових виробництв за межами Китаю та ближче до ринків збуту, зовсім не означатиме необхідність закриття виробництв в Китаї. Вони залишаться для обслуговування азійських ринків збуту. А ми повинні зробити все, аби виробництва для європейських ринків збуту запустилися саме в Україні.

    «Львівщина – фабрика Європи» доповниться Тернопільщиною, Хмельниччиною, Франківщиною, Рівненщиною, Вінничиною, Волинню, Закарпаттям, Буковиною та іншими регіонами. Кожен зі своєю спеціалізацією відповідно до можливостей. Те що я не фантазую підтверджують окремі події в економічному житті країни. Вони ілюструють описані вище процеси.

    Для прикладу хочу повернутися до інформації про перспективи енергетичного ринку України, яку я публікував 27 січня.

    Я розповідав вам про важливу в довгостроковій перспективі інформацію. Що «Японія планує взяти участь у проєктах з відновлення українського енергетичного сектору на основі новітніх технологій. Зокрема ідеться про співпрацю у будівництві малих модульних реакторів та спільній реалізації водневих проєктів в яких Японія має чи не найкращу експертизу” . А ISCN – Japan Atomic Energy Agency (JAEA) на основі меморандуму про співпрацю підписаному між Японією та Великобританією в роботі над високотемпературним реактором з газовим охолодженням ще у 2019 році заявила про інтенсифікацію співпраці.

    Тоді ж Великобританією було виділено 18 мільйонів фунтів стерлінгів компанії Rolls-Royce на початок проєктування модульної системи. А компанія Rolls-Royce, своєю чергою, заявила про план побудови 16 малих модульних реакторів, перший з яких планується запустити до 2030 року. І от, 20 березня 2023 року НАЕК Енергоатом та британська компанія Rolls-Royce SMR підписали Меморандум про взаєморозуміння. Документ надасть можливості для майбутньої співпраці щодо відновлення України шляхом розгортання малих модульних реакторів (SMR).

    «Відповідно до Меморандуму, Rolls-Royce SMR зобов’язується підтримувати відновлення України шляхом розгортання електростанції із заводським малим модульним реактором (SMR). Вона буде здатна генерувати такий обсяг безвуглецевої електроенергії, якої вистачатиме для живлення мільйона будинків протягом понад 60 років.»

    З боку Енергоатому документ підписав президент Компанії Петро Котін. Підписантом від Rolls-Royce SMR виступила Софі Макфарлен-Сміт – директорка з питань взаємодії з партнерами. Що це, як не підтвердження розуміння перспектив, які відкриваються в Україні, та активна підготовка до реалізації найсучаснішого, безпечного та екологічного проєкту, для диверсифікації енергосистеми та забезпечення споживачів потрібною енергією не викопного характеру походження?

    Продовжуючи цю ж тему США та Україна, а саме міжнародний консорціум Аргонської національної лабораторії, НАЕК «Енергоатом» та Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки (за участі РНБО та в перспективі приватних інвесторів) розпочали роботу над пілотним проєктом будівництва малого модульного реактора вартістю 1 млрд дол. США. Про це була офіційна заява спеціального посланця президента США з клімату Джона Керрі та міністра енергетики України.

    Також анонсувалося, що за підтримки США в Україні крім реактора створять «Проєкт Фенікс». Який буде спрямований на прискорення переведення вугільних електростанцій у Центральній та Східній Європі на малі модульні реактори (SMR).

    До 2030-32 років на Хмельницькій АЕС, на замовлення Енергоатому планують завершити будівництво двох атомних реакторів АР1000®️за американською технологією компанії Westinghouse. Загальний бюджет інвестицій орієнтовно 10 млрд дол. США. А назагал планується побудувати 9 таких енергоблоків. І навіть обговорюють перспективи розмороження проєкту та інвестиції в Україні для будівництва атомної станції в Черкаській області, в околицях Чигирина, який планувався до будівництва ще у 1988 році, але був заморожений.

    А ще Енергоатом планує створити національну мережу зі 120 автомобільних електричних зарядних станцій. 40 – великої потужності (160+кВт) та 80 – середньої потужності (60+ кВт). І це ще не всі інвестиції в Україні в енергетиці.

    Не зважаючи на війну, Група ДТЕК продовжує добудову однієї зі своїх ВЕС потужністю 100 МВт на півдні України. ДТЕК інвестує в проєкт майже 100 млн дол. США.

    Компанія «Газтранзит» планує наприкінці 2023 року розпочати будівництво біоетанолового заводу в Одеській області. Орієнтовна сума інвестицій у проєкт становить 30-35 млн євро. Згодом планується будівництво ще трьох у різних регіонах України, зокрема на Львівщині.

    В інших галузях роботи теж вистачає.

    Компанія HEAD GROUP Sports розконсервувала свої інвестиції в Україні. Вона продовжує будівництво свого заводу в індустріальному парку Вінниці. Це 80 млн євро інвестицій, 43 000 м.кв. виробничих площ (тепер вже включаючи і укриття) і 1200 робочих місць.

    British American Tobacco Україна заінвестувала 41 млн дол. США в будівництво нового цеху на фабриці в м. Прилуки. В результаті чого компанія повністю перенесла виробництво одного виду продукції в Україну.

    Magellan Investment Holdings планує інвестиції в Україні в розмірі 250 млн. Євро. Це буде завод з виробництва скла на Кропивниччині.

    Ну і не забуваймо про завод з виробництва безпілотників Baykar. Це теж немалі інвестиції в Україні.

    Значно менш масштабних, проте не менш важливих проєктів суттєво більше. Вони охоплюють всі галузі економіки України і служать мені часто відповіддю тим, хто ставить питання «Коли настане найкращий час для інвестування в Україні?». Приводячи такі приклади, я відповідаю, що в деяких галузях можливо вже й трохи запізно думати про зайняття лідерських позицій.

    Повторюсь, звісно ще багато «домашньої роботи» нам потрібно зробити. І найперше, це знищити росію, як сильного геополітичного гравця. Але це паралельні, а не послідовні процеси. І той, хто інвестує в Україну зараз, не лише отримує вигоду, але й інвестує в перемогу України.

    P.S. Любителям поговорити про рівень корупції, як фактор, що стримує інвестиції в Україні, даю посилання на свіжий фільм The Economist про те, як Бельгія стала центром кокаїнового трафіку в Європі, про корупцію європейських політиків, бельгійських митників і т.п. 😉

    “When will be the best time to invest in Ukraine?” Citing the following examples, I answer that in some industries it is possible to think a little too late about taking leadership positions, – Roman Matys.

    Over the past few months, I have participated in six economic events. Where i was a moderator or panel speaker on the prospects of the Ukrainian economy and rebuilding Ukraine.

    Each time, the audience was divided into three main groups:

       

        1. Those who understand the prospects that are opening up in Ukraine already today. They need to clarify their own forecasts in order to make a decision about entering the Ukrainian market;

        1. Those who understand the prospects that are opening up in Ukraine already today, but are afraid of war. They seek support for their fears by convincing themselves that “I will be the first as soon as the war is over”;

        1. And those who understand the prospects that are opening up in Ukraine already today. They are at the stage of investment or active preparation for investment.

      There were also, of course, those who were skeptical about the prospects of investing in Ukraine. But they were so few that they do not fall outside the margin of error. So it does not make sense to take them into account.

      Understanding the prospects that are opening up in Ukraine certainly does not exempt the need for dialogue regarding the creation of conditions appropriate to the situation to stimulate investment in Ukraine. Such as war risk insurance, stimulation by creating special, more competitive conditions and rules for doing business specifically in Ukraine, and so on.

      And these dialogues are underway or will be initiated through lobbying instruments. So those who do not want to miss the chance choose to start working now. At least organizational and preparatory work, which also takes time.

      In addition, my slogan “Ukraine is the new China,” which I first voiced in June 2018 at the World Manufacturing Convention in China, is gaining even more weight due to China’s behavior in the context of the war in Ukraine.The advantages of relocating production facilities from China closer to sales markets are becoming even more obvious to European markets. And this is not only a benefit in reducing the logistical burden and cost of delivery in the price of the product, but also certain safety guarantees in the longer term. At a time when global business will have to take a geopolitical stance as a result of China’s behavior.

      Will it be the support given to Russia or an attempt to seize part of it, it is no longer so important. The choice “to stay in the Chinese market or to go?” will have to do. And the creation of new factories outside of China and closer to the sales markets will not mean the need to close the factories in China. They will remain to serve the Asian sales markets. And we must do everything so that production for European sales markets starts up in Ukraine.

      “Lviv region – the factory of Europe” will be supplemented by Ternopil Region, Khmelnytskyi Region, Frankivsk Region, Rivne Region, Vinnytsia Region, Volyn, Zakarpattia, Bukovyna, and other regions. Each with its own specialization according to its capabilities. The fact that I am not fantasizing is confirmed by certain events in the economic life of the country. They illustrate the processes described above.

      For example, I want to return to the information about the prospects of the energy market of Ukraine, which I published on January 27

      I told you about important long-term information. “Japan plans to participate in projects to restore the Ukrainian energy sector based on the latest technologies. In particular, we are talking about cooperation in the construction of small modular reactors and the joint implementation of hydrogen projects, in which Japan has almost the best expertise.” And the Japan Atomic Energy Agency (JAEA), on the basis of a memorandum of cooperation signed between Japan and Great Britain in the work on a high-temperature gas-cooled reactor in 2019, announced the intensification of cooperation.

      At the same time, Great Britain allocated 18 million pounds to Rolls-Royce to start designing a modular system. And the Rolls-Royce company, in turn, announced a plan to build 16 small modular reactors, the first of which is planned to be launched by 2030. And so, on March 20, 2023, NAEK Energoatom and the British company Rolls-Royce SMR signed a Memorandum of Understanding. The document will provide opportunities for future cooperation in rebuilding Ukraine through the deployment of small modular reactors (SMRs).

      “Under the MOU, Rolls-Royce SMR is committed to supporting Ukraine’s recovery by deploying a factory-built Small Modular Reactor (SMR). Power plant capable of generating enough carbon-free electricity to power one million homes for over 60 years.”

      On the part of Energoatom, the document was signed by the President of the Company Petro Kotin. The signatory on behalf of Rolls-Royce SMR was Sophie McFarlane-Smith – director of interaction with partners. What is this, if not a confirmation of the understanding of the prospects that are opening up in Ukraine, and active preparation for the implementation of the most modern, safe, and ecological project, to diversify the energy system and provide consumers with the necessary energy of non-fossil origin?

      Continuing the same theme, the USA and Ukraine, namely the international consortium of the Argonne National Laboratory, NAEC “Energoatom” and the State Scientific and Technical Center for Nuclear and Radiation Safety (with the participation of the NSDC and in the perspective of private investors) have started work on a pilot project for the construction of a small modular reactor worth 1 billion dollars USA. This was the official statement of the US President’s special climate envoy John Kerry and the Minister of Energy of Ukraine.

      It was also announced that, with the support of the USA, in Ukraine, in addition to the reactor, the “Phoenix Project” will be created. Which will be aimed at accelerating the conversion of coal-fired power plants in Central and Eastern Europe to small modular reactors (SMR).

      By 2030-32, at the Khmelnytskyi NPP, by order of Energoatom, they plan to complete the construction of two nuclear reactors AR1000®️ based on the american technology of the Westinghouse company. Total investment budget of approximately $10 billion. In total, it is planned to build 9 such power units. They are even discussing the prospects of unfreezing the nuclear power plant construction project in the Cherkasy region, in the vicinity of Chygyryn, which was planned before construction back in 1988 but was frozen.

      And Energoatom plans to create a national network of 120 car electric charging stations. 40 – high capacity (160+ kW) and 80 – medium capacity (60+ kW). And it’s not all about energy.

      Despite the war, DTEK continues to complete the construction of one of its 100 MW wind power plants in the south of Ukraine. They will invests almost $100 million in the project.

      The company “Gaztransit” plans to start construction of a bioethanol plant in the Odesa region at the end of 2023. The estimated amount of investments in the project is 30-35 million euros. Subsequently, the construction of three more is planned in different regions of Ukraine, in particular in the Lviv region.

      There is also enough work in other sectors.

      The HEAD Group company continues the construction of its plant in the industrial park of Vinnytsia. This is 80 million euros of investment, 43,000 square meters. production areas (now including shelters) and 1,200 jobs.

      British American Tobacco Ukraine invested $41 million in the construction of a new shop at the factory in Pryluky. As a result, the company completely transferred the production of one type of product to Ukraine.

      Magellan Investment Holdings plans to invest 250 million euros. It will be glass production plant in the Kropyvnytski region.

      And let’s not forget the Baykar drone factory.

      There are significantly less large-scale, but no less important projects. They cover all sectors of Ukraine’s economy and often serve me as an answer to those who ask the question “When will be the best time to invest in Ukraine?”. Citing such examples, I answer that in some industries it is possible to think a little too late about taking leadership positions. I repeat, of course, we still have a lot of “homework” to do, and the first thing is to destroy Russia as a strong geopolitical player. But these are parallel, not sequential processes. And whoever invests in Ukraine now not only benefits but also invests in the victory of Ukraine.

      P.S. For those who like to talk about the level of corruption, in the first comment I will put a link to a recent film by The Economist about how Belgium became the center of cocaine traffic in Europe, about the corruption of European politicians, Belgian customs officials, etc. 😉

      Roman Matys investments Роман Матис інвестиції
      Roman Matys investments Роман Матис інвестиції

      Поділитись:

      Поділитися на facebook
      Поділитися на twitter
      Поділитися на linkedin